Pasja

Różne pasje – jak to działa?

Kiedyś byłam przekonana, że można mieć tylko jedną pasję i nieustannie starałam się wybrać. Dziś już wiem, że nie potrafię i nie chcę.

Nie potrafię też organizować czasu i ustalać priorytetów ani nawet prowadzić kalendarza. Ale rezygnacja z którejkolwiek pasji nie wchodzi w grę. Nie zamierzam wierzyć ludziom, którzy twierdzą, że pasja jest tylko jedna, bo ci, którzy tak mówią, zazwyczaj nie mają żadnej.

Każde zamiłowanie wnosi do mojego życia coś innego. Uzupełniają się i tworzą razem niepowtarzalną mieszankę. Nie chciałabym oglądać się za siebie i myśleć, co by było, gdybym nie porzuciła książek, pisania, jeździectwa czy trenowania z psem. Bo wiesz, jeśli naprawdę coś kochasz, taka decyzja nigdy nie da Ci spokoju.

Mówi się, że specjalista od wszystkiego jest specjalistą do niczego. A jednak tworzenie własnej kompozycji zainteresowań to pewna forma sztuki i jedyna w swoim rodzaju nauka kompromisów. Pozwala rozwijać się na różnych płaszczyznach i nie uwierzę nikomu, kto powie, że to nieprzydatne.

Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym.
(Stephen King)

Żonglowanie pasjami pozwala na życie w nieco odrealnionym świecie, w którym budzik nie jest wrogiem, tylko sygnałem, że czas zacząć robić te wszystkie fantastyczne rzeczy, które musieliśmy przerwać wczoraj. Daje okazję do poznania niezwykłych osób i poczucia niepowtarzalnej radości, gdy uświadomisz sobie, że w tłumie szarych ludzi jest jeden, który kocha coś równie wariacko jak Ty.

Kilka pasji to poczucie ciągłego niedosytu. To tak, jakbyśmy każdego dnia jedli najlepszy w życiu obiad i wiedzieli, że czeka nas równie pyszny deser – i dziś, i jutro, i za tydzień też.

Zazwyczaj zamiłowania mają uroczą zdolność uzupełniania się – kiedy z powodu jednego mamy wrażenie, że trafiliśmy na mur, drugie pozwala nam rozwinąć skrzydła i wziąć rozbieg. Dlatego nie warto zamykać żadnej furtki na swojej drodze – może okazać się przydatna w najmniej spodziewanym momencie.

Są przecież tacy, którzy latami szukają pasji i nigdy nie znajdują. Jeśli jesteś szczęściarzem i masz ich więcej niż jedną, nie traktuj żadnej po macoszemu. To nieoczekiwany prezent – jeden z najlepszych, jakie mogłeś dostać. Pasja. Doprawdy, myślę, że świat byłby znacznie lepszy, gdyby każdy znalazł choć jedną.