You are currently viewing Nietolerancja osób słyszących

Nietolerancja osób słyszących

Mam wątpliwą przyjemność mieszkać obok rodziny, która całe życie ma włączonego Capsa. Na domiar złego, kiedy temperatura na zewnątrz robi się dodatnia, wylegają na podwórze. Na całe dnie. Znacie to?

– Marysia słyszysz????!!!
– Słyszę!!!!
– SŁYSZYSZ?!!!!
– SŁYSZĘ, GŁUCHA NIE JESTEM!!!
(Matka dziewczynek) – EJJJ CISZEJ TAM!!!!

Niesamowite. Można usłyszeć dosłownie wszystko. Kto dokąd idzie i dlaczego, kto jest na kogo wściekły (i jakich epitetów używa). Pół biedy, gdyby był to odosobniony przypadek. Sęk w tym, że takich osób są na pęczki. Kretyni jeżdżący quadem po mieście chyba nie ogarniają, do czego on służy. Dzieciaki, których rodzice mają w nosie, że ich „pociechy” są utrapieniem dla otoczenia, gdy wyją jak syreny alarmowe. Nastolatki, które nie rozumieją, że można śmiać się bez piszczenia i szczebiotać pół tonu ciszej. Serio, słyszymy Was. Aż za dobrze. Idźcie do domu.

Twoje „bo mi wolno” kończy się tam, gdzie zaczyna się dyskomfort drugiego człowieka. A hałas takowy wywołuje. Naprawdę nie staniesz się bardziej „fajny”, kiedy okażesz się najgłośniejszy ze swojej paczki. Jeżdżenie hałasującym motorkiem czy skuterem nie doda Ci fejmu, a nie używając słuchawek podczas słuchania muzyki spotkasz się co najwyżej z kpiną. Prędzej zrazisz do siebie ludzi niż zabłyśniesz. Wiesz, że hałas jest uważany za zjawisko, które zanieczyszcza otoczenie? A wywołują go nie tylko alarmy w autach. Ty również. To egoizm i głupota, być przeświadczonym, że świat nie może istnieć bez Twojego darcia ryja. Przestań gadać, wyłącz na chwilę muzykę i posiedź chwilę w ciszy. To uspokaja. Może nawet ją polubisz?

Mark Twain też znał to zjawisko. Posłuchaj go, to mądry koleś. Podobno nawet książkę napisał.

„Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.”

I coraz bardziej się do tego przyzwyczajamy. Przymykamy oko na rozwydrzone dzieciaki (pewnie ADHD), olewamy wrzeszczących dorosłych (jakaś patola). Szanujmy ciszę, swoją i cudzą przestrzeń osobistą. To wyznacznik kultury.

czarna czarna ton baner

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Always SadLess

    Znam to…

  2. Sisters92

    Cytat zamyka cały wpis znakomicie. Niestety, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że cisza jest cenniejsza, niż głośne krzyki do znajomych.

Dodaj komentarz