Zebrałam dla Was książki o wilkołakach wraz z krótkimi opisami. Jeśli masz ochotę na powieść z tym motywem, wystarczy wybrać tytuł z listy!
Wilkołaki mają pecha w literaturze. Zwykle trafiają do wątków pobocznych lub mają wywoływać wyłącznie strach (choć na szczęście to się zmienia!). Na dodatek byłam zaskoczona, że powieści z ich udziałem znalazłam raczej niewiele, a przecież to taki ciekawy motyw. Jeśli znasz inne tytuły niż te wymienione na liście, koniecznie napisz mi o tym w komentarzu! Chciałabym, żeby lista służyła wszystkim miłośnikom fantastyki i powieści młodzieżowych, którzy mają ochotę na książki o wilkołakach. Dlaczego?
Te stworzenia stały mi się bardzo bliskie, gdy sama napisałam o nich książki z serii Wilcy: Czarna, czarna toń i Chmury sztormowe. Może sięgniesz po nie w pierwszej kolejności? Wystarczy zamówić (są też dostępne na Storytel i Legimi).
Książki o wilkołakach — lista powieści
1. Miasto kości i cała seria Dary anioła, Cassandra Clare
Cykl popularnych powieści młodzieżowych, których główna bohaterka — Clary — staje się świadkiem morderstwa, na które nikt inny nie zwraca uwagi. Sprawy komplikują się, gdy jej mama nagle zostaje porwana, a sama Clary poznaje Nocnego Łowcę. Jej najlepszy przyjaciel, mimo lojalności i chęci pomocy, nie może zrozumieć, co dzieje się w życiu dziewczyny. Na szczęście pojawia się Jace, który mimo ironii i trudnego charakteru, pomaga nastolatce. Seria jest pełna humoru, a wymyślony przez autorkę świat wciąga od pierwszych stron. To lekka, przyjemna lektura, idealna do odpoczynku — o ile nie przeszkadzają nam liczne romantyczne wątki.
2. Pisane szkarłatem i cały cykl Inni, Anne Bishop
Pisałam o tej powieści w Sierpniowych miniaturkach. To książka pełna akcji, napisana bardzo przyjemnym stylem i intrygująca oryginalną fabułą. Meg jest jasnowidzem i trafia na Dziedziniec, czyli dzielnicę zamieszkiwaną przez Innych. Zostaje zatrudniona jako łącznik z ludźmi, a jej przełożony (zmiennokształtny) od początku jest wobec niej podejrzliwy, a z drugiej strony instynkt nie pozwala mu odesłać dziewczyny z kwitkiem. Kiedy dowie się, że Meg jest ścigana, będzie musiał podjąć trudne decyzje, od których będzie zależeć przyszłość Innych.
3. Seria Wilcy: Czarna, czarna toń i Chmury sztormowe, Martyna Szkołyk
Burzowy Gniew budzi się w areszcie. Jest ciężko ranny i nie wie, czy przetrwa kolejną noc. Pod swoją celą dostrzega chłopca o niepokojąco znajomych oczach. Aby zachować przytomność, zaczyna opowiadać mu swoją historię — historię Wilka, który jeszcze przed zimą stał na czele Klanu Nocy. Ale Burzowy Gniew wie, że popełnił błędy. Zbyt wiele błędów, a pakt z diabłem to zaledwie… prolog tej historii. Razem z bohaterem możesz śledzić losy powstającego klanu wilkołaków, który nie zawaha się przed niczym, by osiągnąć swój cel — nawet jeśli to oznacza wejście w drogę łowczym.
4. Wilczy trop (I tom cyklu Alfa i Omega), Patricia Briggs.
Urban fantasy znanej autorki, w którym główna bohaterka, Anna, nie wierzy w wilkołaki. Do czasu. Gdy zostaje zaatakowana i ugryziona, staje się jednym z tych stworzeń, które do niedawna były dla niej mitem. Musi nauczyć się, jak żyć w nowej skórze i w nowych relacjach. Równocześnie w górach giną turyści i wszyscy są przekonani, że stoi za tym samotny wilk.
5. Zew księżyca (I tom cyklu Mercedes Thompson), Patricia Briggs.
Mercedes Thompson jest mechanikiem samochodowym i żyje w zwyczajnym, amerykańskim miasteczku (jeśli założymy, że przywódca wilkołaków mieszkający parę domów dalej to nadal zwyczajne sąsiedztwo). Potrafi rozpoznawać zmiennokształtnych, bo sama jest jednym z nich. Jej żywiołowy charakter sprawia, że często pakuje się w kłopoty. Gdy pomaga chłopakowi z innego stada, który pojawił się na ich terenie, zaczyna się prawdziwy rollercoaster. Miłośnicy tej serii doceniają jej humor, pełne życia postacie, a także wartką, momentami brutalną akcję.
6. Wilczy pakt, Melissa de la Cruz.
To książka młodzieżowa, osadzona w uniwersum serii Błękitnokrwiści. Wilkołak Lawson i jego towarzysze zostają uwięzieni i mają stać się Ogarami Piekieł. Gdy Lawson traci ukochaną, sam zaczyna polować na swoich oprawców w nadziei odzyskania utraconej dziewczyny. Nieoczekiwanie na swojej drodze spotyka Bliss, która może stać się jego szansą na zrealizowanie celu.
7. Wściekły głód, Kresley Cole.
Romans paranormalny, którego akcja rozgrywa się w Szkocji. Lachlain, przez długi czas więziony przez wampiry, w końcu wydostaje się na wolność. Gdy odnajduje swoją ukochaną, okazuje się, że stała się pół-wampirem. A jednak ma w sobie coś, co pozwala mu ukoić furię, a jej łagodność doskonale równoważy jego wybuchowy charakter.
8. Ugryziona, Kelley Armstrong
Thriller erotyczny z elementami fantasy. Elena jest dziennikarką i wynajmuje mieszkanie ze swoim chłopakiem. Wydawałoby się, że wiedzie idealne, spokojne życie. Jest tylko jeden problem: jej chłopak nie ma pojęcia, że Elena jest jedyną na świecie kobietą-wilkołak. Bohaterka czuje się rozdarta i nie wie, którą ścieżkę wybrać, a informacja o buncie wilkołaków i nieoczekiwana prośba o pomoc zdecydowanie nie ułatwiają zadania.
9. Wilczy miot, S. Andrew Swann
Ciekawy czas i miejsce akcji: trzynastowieczne Prusy. Oddział wilkołaków z przerażającą skutecznością pomaga Krzyżakom w nawracaniu pogan. Jedna dziewczyna z oddziału, Lilia, chce zerwać z takim życiem, ale zakon przygotowuje na nią obławę. Czytałam tę książkę wieki temu i nieco nudzi w niej powolne tempo akcji, ale oryginalny pomysł to niewątpliwa zaleta. Drugim tomem tej powieści jest Wilczy amulet.
10. Drżenie, Maggie Stiefvater
To pierwszy tom trylogii. Ta powieść jest porównywana do Zmierzchu i trafiła na listę bestsellerów. Główna bohaterka, Grace, lubi obserwować wilki w lesie, niedaleko domu. Odnosi jednak niepokojące wrażenie, że jeden z nich jest dziwnie… znajomy? Równocześnie Sam jest rozdarty pomiędzy dwoma życiami, które prowadzi: jedno z nich to codzienność w skórze wilka, drugie — nastolatka, który postanawia zawalczyć o miłość.
11. Urodzona o północy, C.C. Hunter
Młodzieżowy paranormal romance. Pasmo nieszczęść w życiu Kylie Galen wydaje się nie mieć końca. Kiedy mama przyłapuje ją na imprezowaniu z nieodpowiednimi ludźmi, wysyła Kylie na obóz dla trudnej młodzieży. Myślicie, że chodzi o wagarowiczów, imprezowiczów i narkomanów? Nie tym razem — na miejscu okazuje się, że to wampiry, wilkołaki, czarownice, elfy i inni magiczni. Nikt jednak nie wie, jakie zdolności ma Kylie. Tymczasem na horyzoncie pojawia się dwóch chłopaków, przy których serce dziewczyny bije szybciej.
12. Księżyc jest pierwszym umarłym, Karina Bonowicz
Pierwszy tom cyklu Gdzie diabeł mówi dobranoc, napisanego przez polską autorkę. O czym opowiada? Według legendy przed wiekami wygnano z wioski czterech przyjaciół. Mimo rozłąki, wreszcie cała czwórka trafiła w jedno miejsce: do czarciego kamienia, przy którym wezwali diabła. Moc paktu wpływa nie tylko na ich życie, ale także na losy przyszłych pokoleń. Główna bohaterka powieści, 17-letnia Alicja, trafia pod opiekę ciotki mieszkającej w niewielkiej wsi. Dziwne miejsce i tajemniczy ludzie to dopiero początek kłopotów. Dziewczyna odkrywa, że ma do wykonania niebezpieczne zadanie.
13. Wiedźma, Anna Sokalska
Znów pierwszy tom cyklu (Opowieści z Wieloświata) i znów polska autorka! Główna bohaterka historii, Jasna, żyje w XVI wieku, na terenach współczesnej południowej Polski. Jest inna: dostrzega rzeczy, których nie widzi nikt inny, budząc tym strach miejscowych. W wyniku fatalnego splotu wypadków i podłej intrygi, siostra Jasnej ginie, a dziewczyna zostaje przeklęta i… budzi się w 2016 roku.
14. Rok wilkołaka, Stephen King
Krótka książeczka sławnego pisarza, której akcja wydaje się niemal klasycznym przedstawieniem wilkołaka w akcji. Małe miasteczko przeżywa horror podczas każdej pełni księżyca, gdy na łowy wychodzi bestia. Każdy może stać się jej następną ofiarą.
15. Dziewczyna w czerwonej pelerynie, Sarah Blakley-Cartwright
Valerie żyje w średniowiecznej wiosce. Syn kowala chce ją poślubić, ale ona jest zakochana w przyjacielu z dzieciństwa. Valerie postanawia uciec z chłopakiem, ale dowiaduje się o brutalnym morderstwie, którego ofiarą padła jej siostra. Sprawcą jest wilkołak, który od lat zagraża małej osadzie. Wezwany do wioski pogromca wilkołaków uświadamia mieszkańcom, że bestia za dnia przybiera ludzką postać, więc może nią być każdy z nich. Powieść w 2011 roku doczekała się ekranizacji pod tym samym tytułem.
16. Wilk, Katarzyna Berenika Miszczuk
Pierwszy tom serii (drugi to Wilczyca) jest równocześnie debiutem znanej polskiej pisarki, który powstał, gdy miała zaledwie 15 lat! Główną bohaterką jest Margo, która wraz z rodzicami przeprowadza się do małego miasteczka. Wychowana w Nowym Yorku nastolatka zaczyna mieć koszmary, w których ucieka przez las przed oprawcą. Równocześnie w nowej szkole poznaje zwariowaną przyjaciółkę i nieco wyobcowanego chłopaka, Maksa. Margo zauważa, że zarówno Max, jak i całe miasteczko Wolftown, ukrywają jakiś sekret.
17. Wschodzący księżyc, Keri Arthur
Riley łączy w sobie naturę wilkołaka i wampira, choć wilcza dusza dominuje. Kobieta na co dzień pracuje w biurze Departamentu Innych Ras w Melbourne. Jej brat bliźniak jest Strażnikiem, który nie cofa się przed niczym, by zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Pewnego dnia jednak brat Riley znika w trakcie misji, a na progu jej domu pojawia się wampir. To może oznaczać tylko kłopoty. Wschodzący księżyc to pierwszy tom cyklu Zew nocy, jednak w Polsce nie ukazało się tłumaczenie całości serii (po polsku są dostępne tylko 4 z 9 tomów).
18. Dar wilka, Anne Rice
Młody reporter dostaje zlecenie: ma napisać artykuł o niezwykłej posiadłości położonej w pobliżu pięknej puszczy. Tymczasem brutalna napaść na mężczyznę sprawia, że ulega on dziwnej przemianie, która go fascynuje. Równocześnie znajduje miłość i stara się zrozumieć swoją nową naturę. Kontynuacja historii nosi tytuł Wilcze przesilenie.
19. Związane dusze, Krystian Lewandowski
Triafis to wilkołak zamieszkujący miasto dla istot nadprzyrodzonych, zwane Bastionem. Nie ma łatwego życia, bo inni mieszkańcy drwią z niego i szydzą, dlatego gdy tylko pojawia się okazja, Triafis wyrusza w podróż jako ochroniarz wpływowego kupca. Po drodze poznaje kapłankę, której chce się przypodobać, więc próbuje pomóc jej w walce z zarazą.
20. Wilkozacy (seria), Rafał Dębski
Butni Kozacy, którzy nade wszystko cenią własną sicz, stado i rodzinę. Nie podlegają ludzkiemu prawu, bo sami nie są do końca ludźmi. Brutalne, klasyczne polskie fantasy w takim wydaniu, jakie osobiście lubię najbardziej. Wilkozacy. Wilcze prawo to pierwszy tom trylogii.
21. Święta księga wilkołaka, Wiktor Pielewin
Akcja rozgrywa się we współczesnej Moskwie. Bohaterka, A Huli, to postać z chińskich baśni, którą autor przeniósł do XXI wieku. A Huli działa jako luksusowa internetowa prostytutka, która z klientów czerpie energię potrzebną jej do życia. Nieoczekiwanie jednym z nich okazuje się wilkołak i między dwojgiem bohaterów rodzi się silne uczucie. Autor tworzy niepowtarzalną mieszankę kultury popularnej, buddyzmu, prawosławia, humoru i gier słownych oraz chińskich wierzeń, która służy mu do przedstawienia współczesnego rosyjskiego społeczeństwa.
22. Piąty elefant, Terry Pratchett
Spodziewalibyście się, że u Pratchetta pojawiają się wilkołaki? Ja byłam zaskoczona. Piąty elefant to 24. tom cyklu Świat Dysku. Sam Vimes jest uciekinierem i ma spore kłopoty. Jeszcze niedawno miał pewną pozycję społeczną w swojej krainie, a teraz ma tylko kawał lasu do przejścia zimą. I swoją pomysłowość jako broń. Co jeszcze może pójść nie tak? Ach, wilkołaki, które puścili jego tropem. Nie zapominajmy o wilkołakach.
23. Idź i czekaj mrozów, Marta Krajewska.
Świetna powieść z motywami słowiańskimi, napisana przez polską autorkę. Wraz z kontynuacją (Zaszyj oczy wilkom, Wezwijcie moje dzieci) tworzy klimatyczną historię wprost z Wilczej Doliny — małej wioski, nad którą opiekę musi przejąć młoda Venda. Dziewczyna nie czuje się gotowa na tak dużą odpowiedzialność, a pojawienie się chmurnego DaWerna, ostatniego z rodu Wilkarów, raczej nie ułatwia jej zadania.
***
Jeśli znasz inne powieści o wilkołakach, daj znać w komentarzu. Razem uzupełnimy listę, żeby służyła wszystkim miłośnikom fantastyki. :) Będę wdzięczna, jeśli podasz ten tekst dalej za pomocą przycisków poniżej lub po prostu wyślesz link komuś, komu może się spodobać. Dziękuję!
Jeśli podoba Ci się to, co robię, postaw mi wirtualną kawę! Dzięki takiemu wsparciu mogę więcej czasu poświęcać blogowi, pisaniu i moim pszczołom. ♥
18. Przeczytałam, książka zrobiła na mnie duże wrażenie jak większość pozycji spod pióra Anny. Bardzo lubię jej warsztat.
W ogóle mnie to nie dziwi – przeczytałam wiele pochlebnych opinii o książkach tej autorki. Sama muszę w końcu po jakąś sięgnąć. :)
Czytałam tylko dwie ostatnie i obie polecam :) Z niewymienionych dorzuciłabym jeszcze “Śmierć anioła” Johna Sacka, chociaż czytałam ją będąc młodą redaktorką i to, co najlepiej zapamiętałam, to nagromadzenie w niej literówek :D
Swoją drogą – czy jest jakaś powieść, która byłaby takim wzorcem z Sevres powieści o wilkołakach, czymś takim czym dla wampirów są “Dracula” albo serie Anne Rice? :)
Wow, bardzo mi miło! :)
Wiesz, jak przeczytałam Twój komentarz o niewymienionych książkach, to przypomniało mi się, że przecież wilkołaki są jeszcze w HARRYM POTTERZE. :D Jak mogłam zapomnieć?
Dałaś mi do myślenia tym wzorcem, ale nie kojarzę żadnego takiego tytułu. Będę szukać jakichś starszych powieści o wilkołakach. :) W ogóle to trochę paradoks: niby wampiry i wilkołaki w książkach to taki utarty motyw. Tymczasem… wcale nie. Wydaje mi się, że wilkołaków w literaturze naprawdę nie jest dużo.
Do mnie niestety motyw Wilkołaka nie przemawia. Ale może któraś z tych książek by mnie do nich przekonała :)
Dodałbym “Departament 19” Willa Hilla -> książka co prawda głównie o wampirach, ale wilkołaki się również w całej serii pojawiają. Seria opowiada o szesnastoletnim Jamiem Carpenterze, który zostaje wciągnięty do Departamentu 19, znanego również jako Blacklight, tajnej organizacji do walki z nadprzyrodzonymi stworzeniami, zwłaszcza wampirami, po porwaniu jego matki przez Alexandru Rusmanova, starożytnego wampira i jednego z trzech generałów Draculi. (Niestety w Polsce wydano tylko 3 z 5 tomów głównych powieści i ani jednego z 5 dodatkowych opowiadań zbierających tak zwane “dokumenty” związane z serią i powieściami).
Świetne zestawienie książek! Żeby je wszystkie przeczytać to chyba cały 2021 musze poświęcić :D
Którą z nich mimo wszystko polecasz najbardziej?
Myślę, że to byłby ciekawy rok! :) Bardzo miło wspominam “Pisane szkarłatem” oraz “Idź i czekaj mrozów”, więc gorąco polecam. :)
Bardzo dobre zestawienie, uwielbiam takie, pięknie Pani pisze :)
Dziękuję. :)
Świetne zestawienie, dobrze mi się czytało również wpis, pozdrawiam :)
Dodałabym jeszcze serię “Wilcze dziedzictwo” Magdaleny Parus :)
Super, dziękuję!
Ja dodała bym jeszcze; Zemsta pachnie wilkiem J.G Latte . Bardzo ciekawa i dobrze napisana książka,polecam.
Aneta Jadowska w serii o Dorze Wilk też pisze o wilkołakach.
Przeczytałam pozycję 13. Wiedźma i do końca czekałam na wilkołaki jednak się rozczarowałam. Nic tu na ten temat nie ma. według mnie tej książki wogule nie powinno być w tym zestawieniu. Co do innej pozycji nr 2 cały cykl Inni, Anne Bishop to jest to rewelacyjna seria. Czytałam już ją z 4 razy. Chciałabym znaleźć co w tym stylu.