You are currently viewing Książki o koniach dla młodzieży i dorosłych – aż 40 wyjątkowych tytułów!

Książki o koniach dla młodzieży i dorosłych – aż 40 wyjątkowych tytułów!

Książki o koniach inspirują i wciągają. Są idealne dla miłośników koni – zarówno tych, którzy jeżdżą konno, jak i wszystkich, którzy po prostu podziwiają te piękne zwierzęta. Na szczęście w księgarniach znajdziemy różne powieści z rumakami w rolach głównych. Poniżej znajdziesz listę książek o koniach dla młodzieży i dorosłych. Częstuj się!

Uwielbiam konie, a moją pierwszą pracą była praca w stajni, którą do dziś wspominam jako jedno z najfajniejszych doświadczeń! Chyba więc nic dziwnego, że lubię motyw koni w powieściach. Chciałabym tylko, aby pojawiał się częściej na polskim rynku wydawniczym. W końcu każdy miłośnik koni, jakiego znam, ma w zanadrzu wiele historii o ulubionych rumakach. Na szczęście w wersji papierowej również znajdziemy kilka(naście) ciekawych opowieści. Które zainteresują Cię najbardziej? Każdy tytuł zawiera link, który poprowadzi Cię do księgarni, jeśli masz ochotę zamówić go dla siebie. Możesz także wybrać książki o koniach na prezent dla miłośników koni. Miłego szperania!

Pamiętaj, że znajdziesz tu powieści o koniach i z motywem koni. Lista nie zawiera poradników jeździeckich.

(Tekst zawiera linki afiliacyjne, które przeniosą Cię do księgarni, jeśli je klikniesz.)

Książki o koniach dla każdego

książki o koniach 1

1. Niemy Śpiewak, Martyna Szkołyk.

To historia o przyjaźni konia i jeźdźca dla dorosłych i młodzieży 11+, wydana na prośbę jeźdźców! Koń imieniem Niemy Śpiewak  i jego jeździec, Miki, byli nierozłączni. Uwielbiali wspólne wyprawy do lasu, łączyły ich radosne wspomnienia. Aż do tego dnia, który zmienił wszystko. Opowieść o więzi, tęsknocie i przyjaźni, która mogłaby przetrwać wszystko. Tylko czy dostanie taką szansę? Ilustrowane, piękne wydanie idealnie sprawdzi się jako prezent dla miłośniczki koni!

2. Siła naszych marzeń, Chris Donner.

Jean-Philippe to chłopiec, który od najmłodszych lat wychowuje się w stadninie koni wyścigowych. Kocha i rozumie te zwierzęta i w przyszłości chce zostać dżokejem. Niestety, kiedy wszystko zdaje się układać po jego myśli, dochodzi do wypadku – spłoszona klacz wyrządza chłopakowi krzywdę. Jeśli spodoba Ci się książka, możesz obejrzeć film o tym samym tytule, nakręcony na jej podstawie!

3. Koń, który mnie wybrał, Susan Richards

Susan planowała kupić innego konia, który za nic nie chciał wejść do przyczepy. Za to schorowana klacz po wyścigach, ze źrebakiem u boku, weszła do przyczepy jakby nigdy nic: jakby sama wybrała Susan na swoją opiekunkę. Być może właśnie tak miało być: klacz, którą wszyscy skreślili, miała nauczyć Susan, jak cieszyć się życiem. Wzruszająca historia o tym, jak wielką uzdrowicielską moc mają zwierzęta.

książki o koniach 2

4. Balsam dla duszy miłośnika koni.

Ta wyjątkowo ciepła książka to zbiór różnych historii opowiedzianych przez osoby, które są związane z końmi. Czasem mają zaledwie dwie strony, czasem kilkanaście. Czasem bawią, czasem wzruszają, inspirują lub zmuszają do myślenia.

5. Chłopiec, kret, lis i koń, Charlie Mackesy

Ta książka to prawdziwe dzieło sztuki, ozdobione pięknymi szkicami. Choć jest tam niewiele treści, książka działa bardzo kojąco, poprawia nastrój i podnosi na duchu. Jeśli ją polubisz, z pewnością będzie leżała gdzieś pod ręką, by można było ją przekartkować w wolnej chwili.

6. Czarny Książę, Anna Sewell.

Znajdziemy tu opowieść z perspektywy konia, który przychodzi na świat na farmie i w ciągu całego swojego życia przeżywa różne perypetie, jest nawet koniem londyńskiego dorożkarza. Ta książka uświadamia, że zwierzęta potrafią odczuwać silne emocje i pokazuje, z jak dużym poświęceniem służą ludziom. Jest lekturą szkolną w Wielkiej Brytanii, doczekała się także ekranizacji.

7. Za zielonymi drzwiami, Kamila Majewska

To dwutomowa opowieść, kontynuacja nosi tytuł: Tajemnice zielonych drzwi. Motyw znany każdemu, kto czyta polskie obyczajówki: Bohaterka z dużej korporacji dostaje w spadku gospodarstwo. Sama myśl o mieszkaniu na wsi przyprawia Anię o mdłości, rozważa, czy przyjąć wyzwanie, które postawił przed nią los i przenieść się do domku ze stajnią.

Książki o koniach dla dorosłych

powieść o koniu

1. Niosąca radość, Krzysztof Czarnota.

Ten piękny tytuł kryje historię o dostrzeganiu radości z życia. Robienie kariery przysłoniło bohaterowi to, co w życiu naprawdę ważne. Szczęście w nieszczęściu, drobne, ale ważne wydarzenie, staje się punktem zwrotnym, dzięki któremu bohater przewartościowuje swoje decyzje i życiowe wybory. To historia o odnajdywaniu swojej prawdziwej drogi, podszyta sarkastycznym humorem. Na dodatek autor w swoich książkach przemyca wiele własnych doświadczeń.

2. Czartoria, kraina kuhailana, Krzysztof Czarnota.

Opowieść podszyta magią przenosi czytelnika w świat hodowcy koni arabskich. Prawdziwy miłośnik tych zwierząt, a zwłaszcza odmiany konia arabskiego: kuhailan, snuje opowieść, w której miesza się świat fantazji i jawy, historia i teraźniejszość, a stałym punktem są legendarne konie. Ta historia powinna przypaść do gustu nawet osobom, które nigdy nie siedziały w siodle. Niestety, jest trudno dostępna,

3. Czarodzieje koni, Krzysztof Czarnota.

To książka o miłości do koni i talencie, którego nie wolno zmarnować. Jej tytuł sięga kozackich legend: osoba, która potrafiła okiełznać najdziksze konie i znaleźć z nimi nić porozumienia, była nazywana czarodziejem. Jakim cudem współczesny Polak, żyjący na wschodnich terenach naszego kraju, stosuje metody pracy z końmi bliskie kozackim czarodziejom? To kolejna książka Krzysztofa Czarnoty, znanego hodowcy koni arabskich, opowieść z pogranicza fantazji i jawy, rzeczywistości i legend.

powieść o koniach

4. Zaklinacz koni Nicholas Evans

Prawdopodobnie wiele osób kojarzy tę książkę, a to za sprawą ekranizacji i samego autora. Akcja zaczyna się tragicznym wypadkiem podczas konnej przejażdżki. Dziewczynka i jej koń dostają się pod koła ciężarówki. Oboje wychodzą z tego wydarzenia nie tylko poturbowani, ale także z ogromną traumą. Matka dziewczynki postanawia zrobić wszystko, by pomóc nie tylko córce, ale także koniowi, który po wypadku stał się nieobliczalny. Znajduje zaklinacza koni, który ma pomóc zwierzęciu.

5. Duchy koni przemówiły, Kathy Pike

Co konie mają nam do powiedzenia? W tej historii pojawiają się jako mityczne istoty: sprzymierzeńcy ludzi. Bohaterka kontaktuje się z nimi przez zasłonę między światami i przekonuje, że poprzez miłość do koni możemy odnaleźć samych siebie. To książka dla każdego, kto potrzebuje wytchnienia i chwili refleksji w codziennym biegu, czuła, pełna życzliwości i pozytywnego przesłania. Książka zdobywa bardzo pozytywne recenzje, jednak niestety w Polsce znalazła niewielu odbiorców. Może czas to zmienić?

6. Seria Stajnia w Pieńkach, Izabela Frączyk

Seria liczy 5 tomów. To świetna wiadomość dla osób, które mocno przywiązują się do postaci i nie chcą opuszczać ich zbyt szybko. Główna bohaterka, Magda, otrzymuje w spadku po babci podupadającą, zadłużoną stadninę koni. Czy to dobry nowy start dla kobiety, która teoretycznie ma wszystko, co mogła sobie wymarzyć? W tej ciepłej historii polskiej autorki znajdziemy pozytywne przesłanie o uśmiechach losu i zaufaniu do ludzi.

książki dla miłośnika koni

7. Wiatronogi, Lew Tołstoj.

Poruszające opowiadanie napisane z perspektywy konia. Zwierzę ma już swoje lata, obserwuje inne konie oraz ludzi, jednak świat widziany jego oczami jest pełen hipokryzji i fałszu. Poznajemy także jego przeszłość. Miałam okazję słuchać audiobooka na Storytel i moim zdaniem z tej listy jest to jedna z pozycji obowiązkowych. To piękna i pięknie napisana opowieść, która bez pudła odsłania ludzkie wady.

8. Seria Dolina marzeń, Katarzyna Grochowska

To jedna z najnowszych propozycji, jednak jeźdźcy szybko wyłapią tu nieścisłości w przedstawianiu jeździeckich realiów. Główna bohaterka, Nadia, pracuje w jednej z podwarszawskich stajni. Tylko w siodle czuje się wolna i szczęśliwa, bo rodzina stawia przed nią oczekiwania, którym dziewczyna nie chce sprostać. Kiedy na jej drodze staje dziki mustang(??) przywieziony z Rumunii, wbrew ostrzeżeniom znajomych, postanawia go uratować.

9. Palomino, Danielle Steel

Samantha zdaje się mieć wszystko: przyszłościową pracę w agencji reklamowej, przystojnego męża i wymarzone życie. Kiedy jej codzienność sypie się jak domek z kart, bohaterka wyjeżdża do przyjaciółki, która prowadzi ranczo. Tam zakochuje się w jeździectwie, dostrzega uroki pracy przy koniach i zaczyna doceniać prawdziwą przyjaźń. Kiedy sprawy zaczynają układać się na nowo, niebezpieczny wypadek znów wystawia Samanthę na ciężką próbę.

historie o koniach

10. We wspólnym rytmie, Jojo Moyes

Natasha ciężko zniosła odejście męża. Skupiła się na karierze i niezawodności, coraz bardziej zamykając się na innych ludzi. Z kolei nastolatka Sarah zdaje się być dziewczyną znikąd, kimś, kto bardziej kocha konie niż ludzi i kimś, od kogo można się wiele nauczyć. Natasha poznaje Sarah w podejrzanych okolicznościach i wbrew wszystkiemu postanawia jej pomóc. Książki Jojo Moyes uwielbiają czytelniczki na całym świecie, a We wspólnym rytmie to jej pierwsza książka o koniach.

11. Między grzywą a ogonem, Zula Schweitzer-Wirska

Pani Zula była pierwszą dżokejką na warszawskim Służewcu, a ta książka jest jej autobiografią. Czytelnik dowiaduje się, skąd wzięła się miłość Zuli do koni i jak rozwijała się jej kariera. Jej barwne życie mogłoby stać się znakomitym materiałem na film!

12. W obecności koni, Barbara Dimmick

Natalie Baxter szybko traci bliskich i boi się odrzucenia i kolejnych bolesnych doświadczeń. Zaszywa się w świecie koni, w którym codzienna ciężka praca i opieka nad zwierzętami jest jej lekarstwem na wszystko. Nieoczekiwanie szóstka koni, a zwłaszcza jeden z nich, stają się drogą do fizycznego i emocjonalnego uzdrowienia. W końcu konie mają wielką moc.

13. Karmazyny i żuliki czyli o zwierzętach dobrze i źle urodzonych, Jerzy Strzemię Janowski

Pełne ciepła historie i wspomnienia o zwierzętach, które autor spotkał na swojej drodze. Konie, psy, a nawet sroki, są tu przywoływane w opowieściach niczym członkowie rodziny. Mają swoje charaktery i pomysły, które autor opisuje z lekkością i humorem.

Książki o koniach dla młodzieży

książki o koniach dla nastolatek

1. Seria Heartland, Lauren Brooke

Aż 24 niezbyt długie tomy opowiadają historię schroniska dla koni, położonego na malowniczych wzgórzach w Wirginii. W pierwszym tomie poznajemy Amy, córkę założycielki schroniska, która od dziecka obserwuje, jak jej mama zajmuje się skrzywdzonymi końmi. Uczy się od niej wsłuchiwania w potrzeby tych zwierząt. Kiedy do Heartland trafia Spartan, niebezpieczny koń, który po wypadku stał się nieufny wobec ludzi, zagubiona Amy wydaje się ostatnią osobą, która będzie potrafiła mu pomóc. Czy na pewno?

2. Seria Star Stable.

Obejmuje 5 książek (tom 1, 2, 3 oraz tom 0,5 i tom 0) dla miłośników koni od 9 roku życia i powstała na podstawie gry Star Stable. Pierwszy tom nosi tytuł „Tajemnica Złotych Wzgórz”. Życie nastolatki Lisy zmienia się nie do poznania. Przeprowadza się na wyspę pełną koni, a ojciec wierzy, że taka zmiana dobrze jej zrobi. Dziewczynka nie może znieść tego, co kiedyś było jej największą pasją. Szybko jednak nawiązuje nowe znajomości, a wraz z nimi pojawiają się tajemnice. Nowe towarzyszki Lisy mają magiczną moc, którą chcą wykorzystywać, by pomagać zwierzętom.

3. Seria Przygoda na końskim grzbiecie: Koń na receptę, Grzywą malowane, Galopem do gwiazd, Agata Widzowska

Idealna na prezent dla młodych miłośników koni. Pierwsza część, czyli Koń na receptę, opowiada o grupie dzieci, które spędzają wakacje na wsi, w ośrodku hipoterapii. Dzieci bardzo przywiązują się do mieszkających tam zwierząt, zwłaszcza do konia Szoguna, który pracuje jako koń do hipoterapii. Niestety, właścicielka ośrodka chce sprzedać zwierzę. Dzieci robią wszystko, by do tego nie doszło: znajdują różne sposoby na zarobienie pieniędzy, by ukochany koń mógł zostać w ośrodku i służyć kolejnym dzieciom.

książka o koniach dla nastolatki

4. Seria Elena, Nele Neuhaus

Seria liczy 7 tomów, jednak dwa ostatnie nie zostały jeszcze wydane w Polsce. Pierwszy nosi tytuł: „Wygrać z losem”. Choć to książka o koniach dla nastolatek, z pewnością spodoba się także starszym czytelnikom. Tytułowa Elena to córka właścicieli stadniny, która od dziecka kocha konie i ma z nimi nieustanny kontakt. Jednak stadnina wcale nie jest sielankowym miejscem: Elena trafia na trop prawdziwej zagadki kryminalnej. Próbuje dowiedzieć się, kto zamieszkał w opuszczonej leśniczówce i kim jest złodziej koni z pobliskich stajni. Nie brakuje także wątku romantycznego.

5. Seria Charlotte, Nele Neuhaus

Pierwsza część sześciotomowej serii nosi tytuł: „Charlotte i koń marzeń”. Główna bohaterka, Charlotte, przeżywa utratę ukochanego konia, który został sprzedany. Postanawia, że już nigdy nie będzie jeździć konno. Kiedy jednak trafia na francuską wyspę, ma okazję spełnić swoje wielkie marzenie, czyli galop po plaży. Aby to zrobić, musi zdobyć zaufanie pełnego temperamentu konia, który bardzo różni się od zwierząt, z którymi miała do czynienia do tej pory.

6. Seria Ranczo Golden Horse, Lauren Brooke

To seria o dorastaniu, pierwszych miłościach, pasji i odnajdywaniu siebie. Oczywiście z końmi w tle! W pierwszym tomie („Wielkie oczekiwania”) poznajemy ranczo Golden Horse położone w Kaliforni, które prowadzi hipoterapię. Dzięki niej zranione dusze mogą na nowo poukładać swój świat. Na ranczo trafia chłopak, który próbował podpalić dom swojej rodziny zastępczej. Właściciele rancza, razem z nastoletnią córką Bellą, próbują pomóc mu wyjść na prostą, jednak okazuje się to trudniejsze, niż mogliby przypuszczać.

książki o koniach dla nastolatek

7. Pony, R. J. Palacio

Autorka słynnego „Cudownego chłopca” powróciła z powieścią stanowiącą połączenie literatury grozy i westernu, na dodatek w wydaniu dla młodzieży. Chłopiec, któremu towarzyszy konik i duch, chce odnaleźć swojego ojca. To opowieść o dorastaniu i nierozerwalnych więzach, napisana w przejmujący sposób. Dorośli czytelnicy również będą zadowoleni z lektury.

8. Seria Stadnina Apley Towers, Myra King

6-tomowa seria z pierwszą częścią zatytułowaną „Pierwsze zawody”. Apley Towers to stadnina jak z marzeń, a nastoletnie bohaterki przeżywają różne przygody związane z końmi. W pierwszym tomie Kaela i Trixie przyjmują na siebie zbyt dużo obowiązków, a ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Jak poradzą sobie z problemami i jaki udział będzie miała w tym nastolatka z drugiego końca świata?

9. Wróć do mnie, Bogusław Stępnik

Jurek to chłopiec z trudnościami, który ma w życiu jednego przyjaciela: konia Pajacyka. Kiedy koń zostaje sprzedany do Włoch, Jurek rusza na pomoc. Przemierza całą Polskę, by dogonić transport i uratować swojego konia.

10. Bezcenny, Lauren St John

Trzytomowa seria z pierwszym tomem o tytule Bezcenny. Casey Blue marzy o nauce jazdy konnej i wzięciu udziału w słynnych zawodach Badminton Horse Trials, jednak ze względu na sytuację finansową rodziny nie może pozwolić sobie na realizację tej pasji. Aby być bliżej koni, nastolatka pracuje jako wolontariuszka w miejscowej stadninie, w której ma styczność z elitarnym światem bogatych jeźdźców. Nieoczekiwanie uśmiecha się do niej szczęście i ratuje z transportu do ubojni na wpół dzikiego konia. Kiedy myśli, że wszystko może być możliwe, na przeszkodzie staje kryminalna przeszłość jej ojca.

11. Zuchwały plan, Weronika Kurosz

Główną bohaterką powieści jest Akila, dumna klacz, która trafiła do transportu ku zagładzie, nie zamierza się poddać i spokojnie czekać na swój los. Razem z towarzyszami ucieka i rusza na poszukiwanie mitycznych Zielonych Pastwisk, jednak w pogoń ruszają ludzie, zdecydowani stanąć koniom na drodze.

Książki o koniach dla dzieciksiążki o koniach dla dzieci

Książki naukowe i popularnonaukowe o koniach + biografia

***

Problem z książkami o koniach?

Wiele tytułów w tym tekście zawiera linki do Allegro, bo w księgarniach nie są już dostępne (wyjątkiem jest Niemy Śpiewak: na Allegro otrzymacie nowiutkie egzemplarze tej książki z zakładką!). To oznacza, że pozostaje poszukiwanie używanych egzemplarzy. Niestety w Polsce jest zaskakująco mało powieści z motywem koni. Zgaduję, że to z powodu negatywnych i bardzo krzywdzących skojarzeń z kiczem. W kraju z tak bogatą tradycją jeździecką! Za zachodnią granicą znajdziemy całe wydawnictwa, które publikują powieści o koniach. Kiedy pomyślę o dobroczynnym wpływie tych zwierząt na ludzi i o tym, jak wiele (zasłyszanych) historii związanych z końmi mnie samą inspirowało, bawiło i wzruszało przez lata, myślę, że wiele tracimy przez ten brakujący element na polskim rynku wydawniczym.
*

Ten artykuł Ci się przydał? Postaw mi wirtualną kawę! Takie wsparcie jest bardzo motywujące, dziękuję!   Postaw mi kawę na buycoffee.to

czarna czarna ton baner

Dodaj komentarz