Lifestyle

O gustach się nie dyskutuje

A o faktach się nie da.

Teoretycznie wszyscy uwielbiamy dyskutować i chętnie o tym mówimy. Takie stwierdzenie mądrze brzmi, prawda? Zwłaszcza, że gdy zrobi się niewygodnie, rozmowie można uciąć łeb sakramentalnym „o gustach się nie dyskutuje”. A mnie ciekawi jedno.

Dlaczego ucinamy dyskusje?

Boimy się. Braku argumentów i tego, że nie potrafimy wyrazić swojego zdania. Lepiej jest tkwić w strefie komfortu, w magicznym miejscu, w którym inni mają dokładnie takie samo zdanie. Możemy zawiązać kółko wzajemnej adoracji i ochoczo sobie przytakiwać. Come on, to strasznie nudne. Zresztą, kto lubi osoby, które zgadzają się zawsze i ze wszystkimi? Ja niekoniecznie.

Obawiamy się krytyki i zbyt często mylimy dyskusję z kłótnią. W czasach rozpasanej poprawności politycznej nie chcemy kłócić się o nasze poglądy, prawda? Nie wtedy, gdy widzimy, że nie mamy nad drugą osobą znaczącej przewagi. Nie chcemy też, żeby rozmówca poczuł się urażony. A może w ogóle nas nie lubi?

Czemu akurat gusta nie podlegają dyskusji?

To kiepskie powiedzenie, bo właściwie nie da się dyskutować o niczym innym. Fakty przyjmujemy jako pewniki, które mogą nam odpowiadać albo nie, ale są niezaprzeczalne. Wszystko, co subiektywne, każda opinia na jakiś temat, może (a nawet powinna) podlegać dyskusji. Nie po to, by udowodnić, że nasz gust jest beznadziejny i mylimy się po wielokroć, uznając Zmierzch za kawałek dobrego kina.

Dyskusja ma sporo zalet.

Porządkuje nasze myśli, uczy, jak je wyrażać i otwiera na ludzi. Dużo łatwiej rozmawia się po odrzuceniu obaw, że każdy, kto ma odmienne zdanie, robi nam na złość. Poznanie czyjegoś stanowiska nie tylko sprawia, że się rozwijamy. Uświadamia nam złożoność tematu, pozwala się rozwijać i lepiej poznać naszego rozmówcę. Tyle plusów, a wada tylko jedna – trzeba porzucić wygodną, ale nudną strefę komfortu. Zresztą, hej, może akurat uda Ci się przekonać kogoś do zmiany stanowiska?

A co z jakością gustów?

W sieci znalazłam opinię, że słowa „o gustach się nie dyskutuje” dotyczą jakości gustów, a nie ich samych bezpośrednio. Nie rozumiem jednak, dlaczego jakość nie miałaby być dobrym tematem do rozmowy.

Nie da się dyskutować o niczym, co nie jest subiektywne. A takie rzeczy są – w większym lub mniejszym stopniu – kształtowane przez nasze gusta. Dlatego warto rozmawiać i uczyć się od siebie nawzajem. Przedstawiać innym swoje zdanie, słuchać cudzego i nie zasłaniać się słowami „o gustach się nie dyskutuje”, bo brzmią bucowato.

No chyba, że nie obchodzi Cię, co sądzą inni. W takim przypadku życzę znalezienia przytulnej jaskini.

Jeśli masz internet, możesz
polubić Partyzantkę na Facebooku.