You are currently viewing Miniaturki z kłakiem i pazurem

Miniaturki z kłakiem i pazurem

Książki o zwierzętach stały się tak popularne, że bardzo łatwo natknąć się na buble. Jeśli szukacie dobrych lektur, w których zwierzęta są na pierwszym planie, ta lista powinna się Wam przydać.

Wysyp książek o zwierzętach to według mnie świetne zjawisko. Liczę, że zwiększą wrażliwość ludzi na otaczający świat, a przy tym sama znajduję mnóstwo lektur, które chcę przeczytać. Z drugiej strony aż przykro patrzeć, jak często wydawnictwa wybierają ilość i efektowne okładki zamiast ilości. I czasem można kupić prawdziwy bełkot, ale — ładnie opakowany. Jeśli zależy Ci na wartościowych książkach, oto kilka z nich, które przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Kliknięcie na tytuł wybranej książki przeniesie Cię do księgarni. książki przyrodnicze

 

Wiek empatii, Frans de Waal

Czy zwierzęta są zdolne do empatii i uczciwości? Czy rozumieją potrzeby innych? Autor tej książki jest biologiem i prymologiem, który w lekki i przystępny sposób opowiada o znanych przypadkach zachowań zwierząt, które jeszcze do niedawna były traktowane jak typowo ludzkie — altruizm, bezinteresowna pomoc, poczucie niesprawiedliwości. Są one pokazywane zarówno w warunkach naturalnych, jak i doświadczalnych. Świetna książka, która pokazuje, że stwierdzenie „w przyrodzie wygrywa najsilniejszy” to… bzdura.

 

Strażnik kruków, Christopher Skaife

Były żołnierz z gawędziarskim zacięciem opowiada o tym, jak został strażnikiem kruków w londyńskim Tower. Brytyjska legenda mówi, że jeśli kruki opuszczą to miejsce, miasto i królestwo upadną. Kto może temu zapobiec? Christopher, który wspina się po rusztowaniach po uparte kruki, przynosi im psie ciasteczka nasączone krwią i dumnie dzierży kostur władzy (kij od miotły). A przy tym z niezwykłym ciepłem i sympatią opowiada nie tylko o ptakach, ale też o życiu w magicznym Tower. Warto, czyta się lekko jak dobry blog!

 

Wieczne życie, Bernard Heinrich

Z książek, które pokazuję w tym wpisie, Wieczne życie jest najtrudniejsze w odbiorze, ale też przekazuje najwięcej fachowej wiedzy. Czytanie o śmierci w świecie przyrody to zaskakująco kojące doświadczenie. Pokazuje, że jesteśmy częścią większej całości i to bynajmniej nie w duchowym sensie. Książka Heinricha porusza też wiele ciekawych tematów: wpływ antybiotyków na sępy czy działanie chrabąszczy, które grzebią myszy. Bardzo rozwijająca, choć pewnie nie nadaje się dla wrażliwych osób.

 

Żyjący z wilkami, Shaun Ellis

Jedna z najbardziej niezwykłych książek, które miałam okazję czytać. Dostałam ją w prezencie dawno temu, z okazji matury, od mamy. To historia człowieka, który spędził w lesie z dziką watahą wilków dwa lata. Jak nikt inny zna zachowania tych zwierząt i potrafi się z nimi komunikować. Ale najlepsze jest to, że nie próbuje zmieniać wilków w futrzastych ludzi. To on próbuje się dopasować.

 

Wodnikowe wzgórze, Richard Adams

Jedyna w tym spisie powieść, ale w niej również to zwierzęta grają pierwsze skrzypce. Głównymi bohaterami są króliki, przed którymi los postawił trudną decyzję. Autor w świetny sposób połączył zachowania ludzkie i zwierzęce, tworząc przeurocze i bardzo przekonujące postacie. To idealna książka do zwolnienia tempa i zrelaksowania się, myślę, że super będzie się ją czytało w plenerze, bo świat z perspektywy królika jest pełen roślin, ziemi i wiatru. Zapewne czytanie kilkusetstronicowej powieści o królikach brzmi dziwnie, ale każdy, kto da tej książce szansę, na pewno uzna, że było warto.

 

*

Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Znak.

Dziękuję za możliwość przeczytania Strażnika kruków!

czarna czarna ton baner

Dodaj komentarz