You are currently viewing Książki podobne do Zwiadowców warte przeczytania!

Książki podobne do Zwiadowców warte przeczytania!

Przygoda z Haltem i Willem dobiegła końca, a teraz zastanawiasz się, po jakie książki podobne do Zwiadowców warto sięgnąć? Ta lista ułatwi Ci zadanie – sprawdź, które tytuły wpadną Ci w oko i być może będą dobrym lekiem na książkowego kaca po zakończeniu Zwiadowców. Albo świetnym prezentem dla miłośnika tej serii.

Zwiadowcy Johna Flanagana to młodzieżowa seria książek, która cieszy się dużą popularnością wśród miłośników fantastyki. Czytają ją nawet 10-latkowie, ale jest na tyle uniwersalna, że starsi czytelnicy również sięgają po nią z przyjemnością. Główny bohater, Will, dzięki swojemu sprytowi i ciekawskiej naturze, zostaje uczniem legendarnego Zwiadowcy, łucznika Halta. Oprócz pilnej nauki czekają go liczne przygody oraz niebezpieczne sytuacje, w których będzie musiał wykorzystać swoje umiejętności, by wyjść cało z opresji – i pomóc przyjaciołom.

Książki podobne do Zwiadowców powinny mieć podobne motywy, a więc: quasi-średniowieczny świat zamków, królów i rycerzy, walecznego głównego bohatera, sporo scen walki, humor i oczywiście akcję. Przydałby się także motyw wojen, magii, intryg, przyjaźni lub relacji mistrz i uczeń. I choć trudno znaleźć wszystko naraz, na dodatek podane w podobnym klimacie, co Zwiadowcy, warto sprawdzić poniższe tytuły i przekonać się, czy trochę złagodzą ból rozstania z ulubioną serią. ;)

Książki podobne do Zwiadowców

Tytuły są podlinkowane do księgarni, więc można od razu sprawdzić opis wydawcy, ceny, a nawet zamówić książkę.

Drużyna, John Flanagan

wyrzutkiTo seria tego samego autora, licząca aż 9 tomów. Jest spin-offem Zwiadowców, ale fabuła dotyczy całkowicie nowych postaci zamieszkujących Skandię. Pierwszy tom to Wyrzutki. Główny bohater, Hal, jest nastolatkiem. W jego kraju tradycją jest, że chłopcy stają się wojownikami dopiero po przejściu próby – trzymiesięcznej wyprawy, podczas której uczą się walki, żeglarstwa i przetrwania mimo przeciwności losu. Choć Hal nie ma imponującej siły i postury, zamierza wykorzystać hart ducha, spryt i towarzystwo przyjaciół, by poradzić sobie z wyzwaniem.

Skrytobójca, Robin Hobb

uczeń skrytobójcyPierwszy tom trylogii nosi tytuł Uczeń skrytobójcy. Główny bohater jest synem księcia rycerskiego i choć dorasta na dworze, jego życie jest trudne. Wychowywany przez szorstkiego koniuszego i ignorowany przez otoczenie, ma uczyć się tajemnej sztuki skrytobójstwa. A ponieważ płynie w nim błękitna krew, może także korzystać z magicznej mocy. Recenzenci zwracają uwagę, że książka jest dość mroczna, a fabuła rozkręca się powoli, ale dzięki temu historia zachwyca niesamowitym klimatem.

Kroniki Wardstone, Joseph Delaney

kroniki wardstonePierwszy tom 13-tomowej serii jest zatytułowany Zemsta czarownicy. Pojawia się tu motyw mistrza i ucznia – Thomas Ward zostaje oddany na naukę do miejscowego stracharza. Ma uczyć się przepędzania duchów, poskramiania wiedźm i boginów, by ludzie mogli żyć spokojnie i bezpiecznie. Jednak niechcący uwalnia najgorszą wiedźmę w okolicy i… zaczynają się kłopoty.

Baśniobór, Brandon Mull

baśniobórTo pięciotomowa seria (z pierwszym tomem o tytule Baśniobór) polecana najmłodszym miłośnikom fantastyki, których interesują książki podobne do Zwiadowców. Baśniowy klimat, fantastyczne przygody i dużo akcji – te cechy sprawiają, że książka jest idealna dla 8-14 latków. O czym jest Baśniobór? Kendra i Seth zostają na dwa tygodnie wysłani do swojego ekscentrycznego dziadka. Okazuje się, że w lesie strzeżonym przez staruszka żyją niezwykłe stworzenia. Kiedy rodzeństwo lekceważy zakazy dziadka i uwalnia siły zła, musi stawić im czoła, by ratować rodzinę.

Nethergrim, Matthew Jobin

nethergrimTrylogia z pierwszym tomem zatytułowanym Otchłanny, polecana miłośnikom Zwiadowców i Opowieści z Narnii. W Moorvale znane są legendy o odważnym magu i rycerzu, którzy wspólnymi siłami pokonali zło, nazywane Otchłannym, a nawet wyprawia się festiwale na cześć ich niezwykłego czynu. Jednak znów zaczyna dziać się coś złego, a brat głównego bohatera staje się jednym z zaginionych dzieci. Edmund wyrusza z przyjaciółmi, by odnaleźć brata i stawić czoła legendarnemu złu.

Belgariada, David Eddings

belgariadaTo pięciotomowa seria, dostępna także w jednym obszernym tomie, wydanym w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Głównym bohaterem historii jest Garion, prosty chłopak ze wsi, który doskonale zna legendy o klejnocie chroniącym świat przed złym bogiem, jednak pozostaje sceptyczny wobec magii. Kiedy klejnot zostaje skradziony, Garion musi wyruszyć z misją odzyskania cennego przedmiotu, a przy tym dowiaduje się czegoś o sobie. Od powodzenia tej wyprawy zależą losy świata.


Jeśli znacie jeszcze jakieś książki podobne do Zwiadowców, które warto umieścić na tej liście, koniecznie dajcie znać w komentarzach! Niech inni miłośnicy fantastyki skorzystają z Waszej wiedzy. :)

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Jeśli podoba Ci się to, co robię, postaw mi wirtualną kawę! Dzięki takiemu wsparciu mogę więcej czasu poświęcać blogowi, pisaniu i moim pszczołom. ♥  Postaw mi kawę na buycoffee.to

czarna czarna ton baner

Ten post ma jeden komentarz

  1. Magda

    Szukam czegoś dla 13 latka po Zwiadowcach, dzięki za propozycje 👍

Dodaj komentarz