You are currently viewing Książki o wampirach – fantastyka, książki młodzieżowe, erotyki. 40 tytułów!

Książki o wampirach – fantastyka, książki młodzieżowe, erotyki. 40 tytułów!

Jeśli szukasz książki o wampirach, ta lista z pewnością Ci się przyda. Bardzo polubiliście wpis z książkami o wilkołakach, dlatego wspięłam się na wyżyny researchu i przygotowałam spis powieści fantasy o wampirach, w których każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wampiry to „not my cup of tea” w fantastyce. Zdecydowanie wolę wilkołaki, jednak z moich obserwacji wynika, że jestem w mniejszości i to właśnie bladzi, nieśmiertelni (a czasem mieniący się brokatem) krwiopijcy cieszą się większą popularnością wśród czytelników i samych pisarzy (co widać po długości tej listy!). Napiszecie w komentarzach, skąd bierze się ta sympatia? Jestem bardzo ciekawa!

Jeśli interesuje Cię jakiś tytuł, kliknij na niego, a link przeniesie Cię do księgarni. :)

Książki fantasy o wampirach

klasyczne książki o wampirach

1. Drakula, Bram Stocker

Klasyka światowej literatury. Od tej powieści gotyckiej wszystko się zaczęło, więc jeśli lubisz wampiry, to prawdziwy must read. O czym jest Drakula? Początkujący prawnik wyrusza do Transylwanii, by sfinalizować transakcję ze swoim klientem – Hrabią Drakulą. Na pierwszy rzut oka arystokrata wydaje się gościnny i szarmancki, ale pewnie już teraz spodziewasz się, że to tylko pozory? Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych.

2. Wywiad z wampirem, Anne Rice

Dziennikarz przeprowadza wywiad z nieśmiertelnym Louisem de Pointe du Lac, który opowiada o swoich przygodach oraz o tym, jak został przemieniony w wampira przez Lestata. Jest samotny i wyobcowany, a jego jedynym towarzystwem jest zaklęta w ciele dziecka Klaudia. Klątwę rzucił ten sam Lestat, więc oboje żywią do niego nienawiść, a równocześnie poszukują swojego miejsca w świecie. Choć Wywiad z wampirem to debiut, książka szybko osiągnęła ogromny sukces!

3. Miasteczko Salem, Stephen King

Spokój małego amerykańskiego miasteczka przerywają tajemnicze śmierci dorosłych i dzieci. Salem wydaje się nawiedzone, ale mieszkańcy nie zamierzają siedzieć z założonymi rękami. Grupa najodważniejszych, którym przewodzi mały chłopiec, postanawia stawić czoła złu, które nawiedziło ich rodzinne miasteczko Salem. To książka z początków kariery Stephena Kinga, wydana w 1975 roku. Doczekała się miana bestselleru oraz dwóch ekranizacji.

ksiazki o wampirach

4. Cykl Krwiopijca, Jarosław Dobrowolski

Pierwszy tom nosi tytuł Delirium. To książka wydana w 2022 roku i muszę przyznać, że jej opis brzmi bardzo zachęcająco! Wampir ze skrupułami postanawia rzucić wszystko i jechać w Bieszczady. Tam poznaje barmana okultystę, którego prośba zmienia życie wampira w ciąg zdarzeń, przy których demony przeszłości przypominają słodkie szczeniaczki. Uwielbiam barwne postacie, a to zestawienie sprawia, że mam ochotę zapoznać się z zawartością.

5. Cykl z Wampirem, Andrzej Pilipiuk

Pierwszy tom trylogii to Wampir z M3. Historia w znanym i lubianym przez tysięcy czytelników stylu Pilipiuka tym razem dotyczy wampira z czasów PRLu. Realia tamtych czasów i humorystyczna zabawa motywem wampira w literaturze to mieszanka, która jednych zachwyca, a drugich zniechęca. Ciekawe, po której stronie Ty będziesz?

6. Wampirze cesarstwo, Kristoff Jay

To pierwszy tom serii, która za oceanem robi furorę, a u nas jest dopiero w trakcie tłumaczenia. O czym jest Wampirze cesarstwo? Niemal 30 lat przed wydarzeniami z książki wampiry wypowiedziały wojnę ludziom. Podobny czas upłynął od ostatniego wschodu słońca. Główny bohater, Gabriel, zostaje uwięziony przez wampiry. Opowiada historię swojego życia w trzech liniach czasowych i choć to raczej ponura historia (choć są sceny romantyczne!), to czytelnicy przyznają, że czyta się ją zaskakująco lekko.

książki fantasy o wampirach

7. Seria Lake Falls, Artur K. Dormann

Pierwszy tom nosi tytuł Co zdarzyło się w Lake Falls? Miałam okazję go czytać i przyznam, ze pochłonęłam go w piorunującym tempie. Urokliwe górskie miasteczko, kobieta z problemami, śmiertelnie chore dziecko i propozycja od nieśmiertelnego mężczyzny – taka mieszanka po prostu musi być zapowiedzią kłopotów. Umowa z nieznajomym ma swoją mroczną stronę, ale bohaterka postanawia złapać się tej szansy. Powieść osadzona we współczesności, z nadnaturalnym wątkiem. Trzyma w napięciu, a równocześnie sprawia, że świetnie się przy niej odpoczywa.

8. Seria Księga Wszystkich Dusz, Deborah Harkness

Pierwszy tom nosi tytuł Księga czarownic i bardzo szybko stał się międzynarodowym bestsellerem. Czarownica, która odrzuca swoje potrzeby i magię, by poświęcić się nauce oraz wampir, który jej w tym pomaga. Brzmi jak bardzo intrygujący duet! Na dodatek czarownica znajduje w bibliotece bardzo cenny rękopis, który najwyraźniej jest poszukiwany przez wszystkie nadprzyrodzone stworzenia i przyciąga je w niesamowity sposób.

9. Przejście, Justin Cronin

Powieść post-apo o wampirach i pierwszy tom trylogii. W amerykańskim laboratorium powstaje wirus, którego działanie przybiera nieoczekiwany obrót – zamienia ludzi w wampiry. Wojsko uznaje nową rasę za znakomitą broń biologiczną i zamierza przetestować swój plan na skazańcach, a następnie na dziecku. Sprawy wymykają się spod kontroli, gdy skazańcy zarażeni wirusem uciekają, a USA zostaje zniszczone przez użycie broni nuklearnej. Rozpoczyna się walka o przetrwanie, a w samym jej sercu znajduje się mała Amy, która miała być królikiem doświadczalnym w eksperymencie z wirusem oraz agent, którego zadaniem było dostarczenie dziewczynki do bazy.

książki o wampirach fantastyka

10. Seria Sookie Stackhouse, Charlaine Harris

Pierwszy tom to Martwy aż do zmroku, a cała seria liczy 15 części. Kiedy zostaje wynaleziona syntetyczna krew, wampiry stają się takimi samymi obywatelami jak każdy inny, jednak społeczeństwo wciąż jest zaniepokojone tymi istotami. W centrum wydarzeń znajduje się Sookie Stackhouse, kelnerka z małego miasteczka, która ma wątpliwy dar słyszenia myśli innych ludzi. Na podstawie tej serii został nakręcony serial Mroczna krew (2009, HBO).

11. Opowieść wigilijna o wampirach, Sarah Gray

Jeśli lubicie retellingi, to może być propozycja dla Was. Ciekawe, czy wampiry pomogą w wyjaśnieniu, dlaczego Scrooge był… no cóż, taki, jaki był? Historia zachowała klimat wiktoriańskiego moralitetu, a nadprzyrodzone istoty mają tylko podkreślić wartości zanikające we współczesnym świecie. Choć sama nie lubię retellingów, ten wygląda na bardzo ciekawy eksperyment!

12. Seria Krew i popiół, Jennifer L. Armentrout

Pierwszy tom nosi tytuł Krew i popiół, seria z gatunku New Adult liczy 5 tomów. Zrobiła furorę w mediach poświęconych książkom. Główną bohaterką jest Poppy, która została przyrzeczona bogom. Z tego powodu żyje inaczej niż pozostali ludzie, ponieważ musi pozostać bez grzechu. A jednak Poppy nie zamierza żyć według zasad i regularnie wymyka się z domu. Nawet nie wie, na jakie niebezpieczeństwo się wystawia i co są w stanie zrobić ludzie, aby odzyskać łaskę bogów.

książki o wampirach młodzieżowe

13. Seria Kropla życia, Oliwia Tybulewicz

Pierwszy tom nosi taki sam tytuł jak seria (Kropla życia). Miejscem akcji jest pub Luna, w którym spędzają czas różne nadprzyrodzone istoty. Niestety rzadko przejawiają dobre maniery – kradzieże czy bójki są tam na porządku dziennym. Kelnerka pracująca w pubie, Wioletta, pewnego dnia wchodzi w posiadanie eliksiru należącego do wampirzycy. Postanawia przetestować napój, jednak okazuje się, że to doskonały przepis na kłopoty.

14. Seria Daję Ci wieczność, Agata Suchocka

Pierwszy tom nosi tytuł Woła mnie ciemność. To historia przesycona klimatem literatury gotyckiej, nawiązująca do klasyków literatury grozy. Obserwujemy w niej zmianę bohatera, który początkowo jest pełen ideałów, jednak wojna secesyjna i nagłe zubożenie zmieniają go nie do poznania. Choć główny bohater znajduje się na samym dnie, wciąż potrafi niesamowicie grać na fortepianie. W ten sposób poznaje lorda Huntingtona, człowieka z mroczną tajemnicą w zanadrzu.

15. Seria Wodospady cienia: Po zmroku

Seria liczy 7 części, pierwszy tom nosi tytuł Odrodzona. Życie Delli było idealne – aż do czasu przemiany w wampira. Znalazła jednak bezpieczne miejsce, obóz dla nastolatków o nadnaturalnych zdolnościach Wodospady Cienia. Tam odnalazła swój kąt, w towarzystwie przyjaciółek i z czasem wypełnionym treningami. Na pewno nie miała ochoty na nowe znajomości, które zwiastują kłopoty. Zwłaszcza, jeśli kłopoty przybierają postać aroganckiego, choć przystojnego wampira.

ksiązki o wampirach romanse

16. Seria Miłość na kołku, Kerrelyn Sparks

Pierwszy tom to Jak poślubić wampira milionera. Całość liczy aż 16 tomów, więc jest idealna dla miłośników długich książkowych serii. Początek historii w zabawny sposób łamie schematy mrocznych, gotyckich powieści o wampirach. Roman Draganesti, czarujący, bogaty wampir właśnie złamał kieł i ma jedną noc na znalezienie dentysty. Z kolei Shanna boi się widoku krwi, naraziła się mafii, a jej kariera dentystyki wisi na włosku. Kiedy Roman ratuje ją przed zabójcą, po prostu (znacie schemat) muszą się w sobie zauroczyć.

17. Trylogia Odrodzenia, Agnieszka Czerwińska

Pierwszy tom nosi tytuł Przedsionek piekła. Fanka urbexu otrzymuje intrygującego maila, po którym decyduje się odwiedzić piwnicę opuszczonej fabryki. Okazuje się, że popełniła duży błąd. Trafia tam na wampira, który z jednej strony prowadzi bestialskie eksperymenty, a z drugiej – tworzy bajkowy świat w podziemiach. Muszę przyznać, że zarówno pomysł, jak i niesamowicie entuzjastyczne opinie sprawiają, że jestem bardzo ciekawa tej historii!

18. Ślepowidzenie, Peter Watts

Genialna, niesamowita, wywołująca dreszcze i (trzeba przyznać) dość trudna w odbiorze. A jednak warto, bo na tej liście Ślepowidzenie zdecydowanie wyróżnia się klimatem i spojrzeniem na wampiry. Zamiast powieści gotyckiej otrzymujemy science fiction pełną gębą. Główny bohater, Siri, znajduje się na pokładzie statku kosmicznego, który wyruszył z misją badawczą, by odkryć pochodzenie dziwnych komunikatów wysyłanych na Ziemię. Siri, oprócz opisywania wydarzeń z podróży kosmicznej, równolegle snuje narrację o Ziemi, zamieszkiwanej przez ludzi i wampiry. Jeden z wampirów jest także członkiem załogi, co dodatkowo komplikuje całą misję.

19. Gobelin z wampirem, Suzy McKee Charnas

To raczej niszowy horror o ciekawej koncepcji: Weyland trafia do psychoterapeutki, która próbuje wyciągnąć go z głębokiej depresji. Niestety Weyland jest wampirem. Jak wpłynie na niego terapia przygotowana dla ludzi, lecząca ludzkie przypadłości i sklejająca ludzkie uczucia? I jak zachowa się psychoterapeutka, gdy odkryje, z kim ma do czynienia?

20. Seria Nekroskop, Brian Lumley

Seria liczy 18(!) tomów, pierwszy nosi taki sam tytuł jak seria (Nekroskop). Akcja rozgrywa się w czasach zimnej wojny. Główny bohater to nekromanta i agent radzieckiego wywiadu w jednym. Próbuje zdobyć władzę, wykorzystując pomoc wampirów. Pomoc nie jest jednak bezinteresowna: jeden z wampirów przejmuje kontrolę nad duszą nekromanty. Do walki z agentem staje tytułowy Nekroskop.

książki o wampirach dla nastolatek

Młodzieżowe książki o wampirach

21. Seria Zmierzch, Stephenie Meyer

Kto nie zna Zmierzchu? Dla jednych ukochana seria, dla innych guilty pleasure lub idealny przykład marnotrawstwa papieru. Nic dziwnego, że Zmierzch zdecydowanie budzi emocje, dlatego jeśli uwielbiasz motyw wampirów w książkach, z pewnością prędzej czy później zechcesz sprawdzić, o co tyle szumu.

22. Seria Wampiry z Morganville, Rachel Caine

Pierwszy tom nosi tytuł: Wampiry z Morganville: Przeklęty dom, a cała seria liczy aż 16 tomów. Historia zaczyna się spokojnie: Claire przyjeżdża do Morganville, by studiować i dobrze się bawić, jednak początek wymarzonego studenckiego życia uprzykrzają jej złośliwe koleżanki. W efekcie Claire wynajmuje pokój w wielkim, starym domu, jednak szybko okazuje się, że trafiła z deszczu pod rynnę. Na dodatek noce w miasteczku nie należą do zbyt spokojnych i jeśli jest się zwykłym śmiertelnikiem, zdecydowanie lepiej pozostać w domu. Seria jest dość trudno dostępna w Polsce, także pozostaje szukanie jej w bibliotekach.

23. Seria Pamiętniki wampirów, Lisa Jane Smith

Pierwszy tom polskiego wydania zawiera trzy tomy oryginału i nosi tytuł Przebudzenie. Walka. Szał. Drugie wydanie z filmowymi okładkami nosi po prostu tytuły: Pamiętniki wampirów. Księga 1, 2 i 3. Z pewnością wielu miłośników wampirów zna tę historię z popularnego serialu o tym samym tytule. Dwaj bracia, którzy są wampirami, zakochują się w tej samej dziewczynie – Elenie, która do złudzenia przypomina ich dawną miłość sprzed lat. Ten trójkąt miłosny, w który uwikłane są nadprzyrodzone siły, chęć zemsty, nienawiść i zwykłe problemy nastolatek, po prostu musi zwiastować kłopoty.

młodzieżowe książki o wampirach

24. Seria Akademia Wampirów, Richelle Mead

Jeśli lubisz motyw dark academia, ta seria powstała dla Ciebie. W szkole dla wampirów uczą się zarówno wampiry czystej krwi, jak i mieszańce. Dwie przyjaciółki, Lissa i Rose, mimo różnic, łączy niemal telepatyczna więź. Rose staje się opiekunką Lissy i po dwóch latach życia na wolności obie powracają w progi Akademii Wampirów. Tam Rose będzie musiała dokonać trudnego wyboru pomiędzy najlepszą przyjaciółką, a mężczyzną, w którym jest zakochana.

25. Seria Dary Anioła, Cassandra Clare

Pierwszy tom to Miasto kości. Chyba większość osób zna tę serię. Choć wampiry pojawiają się w niej na drugim planie, ale warto mieć ją na uwadze! Dary Anioła czyta się szybko i przyjemnie, a humor, wartka akcja i poplątane losy bohaterów sprawiają, że lektura jest bardzo wciągająca.

26. Seria Dom Nocy, Kristin Cast, Phyllis Christine Cast

Pierwszy tom to Naznaczona, seria liczy 16 części i powinna spodobać się miłośnikom Zmierzchu. Tu również pojawia się motyw szkoły dla wampirów. Trafia do niej początkująca wampirzyca, Zoey, która będzie musiała przejść przemianę, by stać się dorosłym wampirem. Wszystko wydaje się układać dobrze, jednak kiedy w świecie zewnętrznym ginie kilku nastolatków, wszystkie tropy prowadzą do Domu Nocy i ta sytuacja wystawia Zoey i jej przyjaciół na ciężką próbę.

książki o wampirach dla młodzieży 123

27. Wampirzyca i wiedźma, Francesca Flores

Nowość (wrzesień 2023!). Ava i Kaye to nierozłączne przyjaciółki – a przynajmniej tak było do ataku wampirów na ich miasto. Tamtej nocy zginęła mama Kaye, a Ava została zmieniona w wampira. Dlatego teraz Ava musi żyć w zamknięciu i coraz częściej myśli o ucieczce. Chce odnaleźć nieśmiertelną królową wampirów. Problem w tym, że jedyną osobą, która może jej pomóc, jest jej dawna przyjaciółka Kaye – która teraz jest w stanie zabić każdego wampira, który stanie jej na drodze.

28. Black Star, Karolina Salwowska

Przyjemna w odbiorze, niedługa książka, idealna dla nastolatków (13+). Ludzki świat przenika się ze światem z legend, pełnym wampirów, zmiennokształtnych, wróżek, a nawet syren. Główna bohaterka ma trudny charakter i zdolność do pakowania się w kłopoty, czuje, że nie pasuje do grona swoich rówieśników. Równocześnie stara się stawić czoła przeszłości, która ją prześladuje.

29. Eliza i Kordian kontra Dziadek Wampir, Amelia Długosz

Propozycja raczej dla młodszych czytelników. Eliza i Kordian to rodzeństwo, które różni się jak noc i dzień. Pochodzą ze specyficznej rodziny. Kiedy wybierają się w odwiedziny do babci, by poznać nowego dziadka, zaczynają interesować się miejscową legendą, według której małe miasteczko Szkarłat jest wyjątkowo lubiane przez wampiry. Tylko co ma z tym wspólnego nowy dziadek rodzeństwa?

erotyki o wampirach

Książki o wampirach z wątkiem erotycznym

30. Mroczny książę, Michelle Hercules

Brat Vivienne zadarł z gangiem i dziewczyna próbuje za wszelką cenę go uratować. Sposobem jest kradzież cennego klejnotu dla gangu. Niestety, właścicielem klejnotu jest Lucca Della Morte, wampir należący do jednej z najpotężniejszych kast swojej rasy. W efekcie Vivienne, aby się do niego zbliżyć, zdobywa eliksir, przez który dla wampirów staje się jedną z nich. Oby kamuflaż zadziałał… Kontynuacja tej historii nosi tytuł Błękitna krew.

31. Seria Nocny książę, Jeaniene Frost

Pierwszy tom nosi tytuł Pierwszy dotyk ognia. Seria jest raczej trudno dostępna w Polsce. Główna bohaterka, Leila, przeżyła tragiczny wypadek, ale pozostały jej bolesne wspomnienia i szpecące blizny. Równocześnie jednak zyskuje moc poznawania sekretów każdej osoby, której dotknie. Niezwykła umiejętność sprawia, że Leila zostaje porwana przez nadprzyrodzone stworzenia, które każą jej przyzwać telepatycznie potężnego wampira.

książki naukowe o wampirach

Książki naukowe i popularnonaukowe o wampirach

32. W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów, Bartłomiej Sala

Poczet wampirów Europy Środkowej? Poproszę! Tam, gdzie historia i legendy przenikają się w taki sposób, że czasem trudno zarysować między nimi wyraźną linię, zawsze jest ciekawie. W książce znajdziemy aż 28 rzekomo prawdziwych historii o wampirach z czasów od średniowiecza do międzywojnia – wśród nich znalazła się hrabina Elżbieta Batory czy Brodka Duchaczowa.

33. Wampir. Biografia symboliczna, Maria Janion

Ceniona profesor i badaczka literatury wzięła pod lupę motyw wampira. Książka zawiera wiele treści źródłowych, analizy, interpretacje i ciekawostki. Może być doskonałym źródłem wiedzy dla twórców, którzy chcą pisać o wampirach oraz dla wszystkich zainteresowanych tym tematem.

34. Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności, Petoia Erberto

Popularnonaukowa książka o wampirach i wilkołakach, której autor z bliska przygląda się tym motywom w literaturze, filmie i sztuce od starożytności po XIX wiek. Co ciekawe, książka uwzględnia również mitologie z różnych zakątków świata (węgierskie, słowiańskie, skandynawskie, germańskie i romańskie).

35. Księga wampirów. Przewodnik po stworzeniach nocy, Bob Curran

Co tak naprawdę wiemy o wampirach? Autor przygląda się ich przedstawieniom w wierzeniach, folklorze, filmie, literaturze czy sztuce. Przytacza legendy z różnych kultur (od Irlandii po Filipiny, od Indii po Meksyk). Książka jest bogato ilustrowana, a miłośnicy wampiryzmu znajdą w niej mnóstwo ciekawostek.

Inne książki o wampirach

Jeszcze Ci mało? Sprawdź kilka innych tytułów:

*

Jeśli znasz więcej książek o wampirach, koniecznie podrzuć tytuły w komentarzu – dopiszę je do listy, a miłośnicy fantastyki z pewnością na tym skorzystają. Dzięki!

Ten wpis Ci się przydał? Będzie mi miło, jeśli postawisz mi wirtualną kawę! Dzięki takiemu wsparciu mogę więcej czasu poświęcać blogowi, pisaniu i pszczołom. ♥  Postaw mi kawę na buycoffee.to

*

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

czarna czarna ton baner

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Hubert

    Szanowna Autorko, jest oczywistym, że tworzenie takich list to akt wybitnie subiektywny, aliści brak na niej najistotniejszych tytułów, przy obecności kilku nieistotnych utworów smuci. Nie ma tutaj Gobelinu z Wampirem pani Suzy McKee Charnas, nie ma hardcorowego Nekroskopu Lumleya, oraz jednej z najlepszych nowoczesnych i oryginalnych powieści o tematyce wampirycznej czyli Wpuść mnie Johna Ajvide Lindqvista. Popraw się! Jeśli nie czytałaś tych pozycji to zazdroszczę doznań
    .

    1. Partyzantka

      Jak napisałam w tekście, wampiry to nie moja bajka – wpis stworzyłam z myślą o czytelnikach, którzy je lubią. :) Stąd prośba o podanie kolejnych tytułów do listy. Dziękuję za Twoje (również wybrane subiektywnie, jak mniemam) – dopiszę je, oczywiście. :)

Dodaj komentarz