Książki i pisanie

7 książek, które warto przeczytać

Bez konkretnych tytułów!

Sam wiesz, jakie książki lubisz czytać najbardziej. Tytuły z list „książek, które warto przeczytać” zazwyczaj (w najlepszym wypadku) trafiają do niekończącej się kolejki lektur, po które może kiedyś sięgniemy. Jak poszerzyć swoje czytelnicze horyzonty bez narzuconych tytułów? Nic prostszego. Zerknij na tę listę. Sięgnij po…

1. Książkę, którą dawno chciałeś przeczytać, ale zawsze brakowało czasu lub były inne pozycje do przeczytania. Czytanie to relaks, któremu zwykle poświęcamy mniej uwagi, niż byśmy chcieli. Nie narzucaj sztywnego planu własnej przyjemności. Pozwól, żeby Twoje czytelnicze zachcianki były pierwszymi lekturami w kolejce.

2. Coś o wrażliwości. Warto otaczać się ludźmi i historiami, które posiadają tę cechę. Na pewno znasz wiele przykrych przykładów znieczulicy z życia codziennego. Odetnij się od nich podczas lektury. Pozwól, żeby książki przywróciły Ci wiarę w ludzi.

3. Coś z zupełnie nowej dziedziny. Pamiętasz, jak byłeś dzieckiem i fascynowało Cię wszystko, co nowe i nieznane? Nadal jest mnóstwo rzeczy i tematów, które czekają, aż je odkryjesz. Może gdzieś tam kryje się coś, co totalnie Cię zafascynuje albo okaże się przydatne? Choćby po to, by błysnąć w towarzystwie ciekawą informacją.

4. Coś o wartościach, które są dla Ciebie ważne. Poświęć chwilę, pielęgnując je i doceń, że towarzyszą Ci każdego dnia. To one czynią Cię silnym. Spotkanie się z nimi podczas lektury to prawdziwa przyjemność.

5. Coś zabawnego. Na co dzień śmiejemy się zbyt mało, a pogoda za oknem coraz częściej będzie zachęcać tylko do zaszycia się w ciepłym domu, pod warstwą koców. Pozwól, żeby czyjś błyskotliwy żart lub cięty język poprawił Ci humor. Na pewno zyskasz bardziej optymistyczne nastawienie.

6. Coś o fikcyjnym świecie, żeby choć na chwilę uciec od prawdziwego. Zostaw swoje problemy tutaj, a sam puść wodze wyobraźni i pozwól, by fantastyczne światy całkowicie Cię pochłonęły. Taki detoks pozwala nabrać dystansu do codziennych zmartwień.

7. Coś, o czym zupełnie cicho. Nie czuję się wyjątkowo, kiedy sięgam po książkę, którą znają już wszyscy. Ale kiedy wybieram lekturę znalezioną gdzieś na zapomnianym bibliotecznym regale, albo kupuję coś, co widzę pierwszy raz na oczy, nie mogę się doczekać spotkania z historią, którą zna tak mało osób. Opowieści żyją tylko dzięki swoim czytelnikom. Może warto dać jedno życie nieznanej książce? Być może będzie jej ostatnim.

Zbliża się jesień, która zawsze przynosi klimatyczne wieczory z książką i kubkiem gorącej herbaty. To doskonała okazja, by zrealizować tę listę. Macie już pomysł, po jakie tytuły sięgniecie w ramach tych siedmiu punktów? Jestem ich bardzo ciekawa.


foto: pixabay.com