You are currently viewing Fantastyka – cytaty z innych światów

Fantastyka – cytaty z innych światów

Książki fantasy są pełne cytatów, które warto zapamiętać. Mam wrażenie, że słowa zawarte w fantastycznych powieściach czasem najlepiej opisują nasz świat. I choć tutaj znajdziesz tylko małą próbkę fantastycznych cytatów, liczę, że zachęcą Cię do dalszych poszukiwań.

Fantastyka towarzyszy mi od dawna. Czytałam ją w wolnych chwilach, pisałam licencjat i magisterkę w oparciu o powieści fantasy, a nawet sama napisałam dwie książki o wilkołakach, które możesz zamówić na moim blogu. Uwielbiam ten gatunek. Sprawia, że mogę oderwać się od rzeczywistości, a równocześnie – spojrzeć na nią z trochę innej perspektywy. I choć fantastyka jest tak bogata w cytaty warte zapamiętania, że można by wydać całe tomiszcze z aforyzmami, zostawię tutaj chociaż mały kawałek, chociaż kilka cytatów fantasy. Być może wpadnie tu ktoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z gatunkiem i dzięki temu zagłębi się w fantastyce na dłużej. A może przeczyta to miłośnik fantastyki i wrócą miłe wspomnienia.

Kimkolwiek jesteś, częstuj się. I daj znać w komentarzu, jakie cytaty z fantastyki Ty lubisz najbardziej.

Fantastyka – cytaty dla poszukiwaczy skarbów

To zupełnie losowe słowa na różne tematy, z różnych książek, bo z pewnością wiesz, jak wiele ma do zaoferowania fantastyka. Cytaty wybrało jednoosobowe jury w postaci mojej skromnej osoby.

„W przeciwieństwie do miecza, szyderstwo boli tylko w takim stopniu, na jaki mu się pozwoli.”
B. Sanderson, Słowa Światłości

„Kiedy nie ma się czego bać, tchórz może być tak samo odważny jak każdy inny.”
George R.R. Martin, Gra o tron

„– Myślisz, że jesteś gotowy umrzeć? Patrz mi w oczy, gdy do ciebie mówię! Pytałem, czy jesteś gotowy umrzeć za to, co kochasz i w co wierzysz. Bo my tak. I właśnie wybieramy się oddawać życie i krew za Królestwo. Za takich jak ty, Tubiel. Za twoje lilie i róże. Twój święty spokój. Ponieważ jesteśmy dostatecznie szaleni. Zastanów się dobrze, czy ty również.”
M. L. Kossakowska, Siewca wiatru

„Na świecie istnieją podobno dwa rodzaje ludzi. Jedni kiedy dostają szklankę dokładnie w połowie napełnioną mówią: „Ta szklanka jest w połowie pełna”. Ci drudzy mówią: „Ta szklanka jest w połowie pusta”. Jednakże świat należy do tych, którzy patrzą na szklankę i mówią: „Co jest z tą szklanką? Przepraszam bardzo… No przepraszam… To ma być moja szklanka? Nie wydaje mi się. Moja szklanka była pełna. I większa od tej!”. A na drugim końcu baru świat pełen jest innego rodzaju osób, które mają szklanki pęknięte albo szklanki przewrócone (zwykle przez kogoś z tych, którzy żądali większych szklanek), albo całkiem nie mają szklanek, bo stały z tyłu i barman ich nie zauważył.”
T. Pratchett, Prawda

„Wolę jedno życie z Tobą niż samotność przez wszystkie ery tego świata.”
J. R. R. Tolkien

„Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Wierz mi, malutka, żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.”
A. Sapkowski

„Leżeć w hamaku, pić kawę albo wino i czytać książki od rana do nocy… Niech świat pędzi ku samozagładzie beze mnie.”
A. Pilipiuk, Reputacja

„Ludzie (…) lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni (…) Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć.”
A. Sapkowski, Ostatnie życzenie

„Zapalić świecę znaczy rzucić cień.”
Ursula K. Le Guin, Czarnoksiężnik z Archipelagu

„Blichtr płynie z miasta, mądrość z pustyni.”
F. Herbert, Diuna

„Nigdy nie upokarzaj tych, co są niżej od ciebie, bo nie wiadomo czy nie spotkasz ich, kiedy będziesz spadał.”
J. Piekara, Młot na czarownice

„- Niech mi pan powie jeszcze tylko jedno – odezwał się Harry. – Czy to dzieje się naprawdę, czy tylko w mojej głowie?
(…)
– Ależ oczywiście to dzieje się w twojej głowie, Harry, tylko skąd, u licha, wniosek, że wobec tego nie dzieje się to naprawdę?
J.K. Rowling, Harry Potter i Insygnia Śmierci

Zabawne cytaty – fantastyka

Jeśli masz ochotę na coś lżejszego, niżej zebrałam zabawne cytaty. Fantastyka jest ich pełna, nawet, gdy tytuł teoretycznie na to nie wskazuje.

„Po moim zniknięciu miejscowi dodali dwa do dwóch. Wyszło im siedem.”
J. Flanagan, Zwiadowcy

„– Słyszeliście z pewnością o koniu trojańskim?
– Nie mam bladego pojęcia o greckich koniach – powiedział Dug. – Choć jeden znajomy opowiadał mi kiedyś o swojej przygodzie z trzema greckimi dziwkami.
– Może i dałoby się doszukać analogii pomiędzy obydwiema historiami. W końcu i jedna, i druga, opowiada o tym, jak Grecy potrafią kogoś wyruchać.”
A. Watson, Czas żelaza

„– Znowu trzeba ci pomóc liczyć? Ty jesteś jeden, nas jest trójka. Znaczy, nas jest więcej.
– Was jest trójka – powiódł po nich wzrokiem – a ja jestem jeden. Ale wcale nie jest was więcej. To taki matematyczny paradoks i wyjątek od reguły.
– Znaczy, że jak?
– Znaczy, spierdalajcie stąd w podskokach.”
A. Sapkowski, Sezon burz

„– No to wchodzę do Jakuba na podwórze a on coś sobie opieka na ognisku. Na rożnie znaczy się… Ja go pytam: Jakub, gdzie upolowałeś taką żółtą wiewiórkę?, a on mi na to: Powiedziało, że nazywa się Pikaczu.”
A. Pilipiuk, Weźmisz czarno kure…

„– A czy przy okazji ktoś może mi wytłumaczyć – Strup przełknął ślinę – co to takiego biblioteka i czemu się tego miejsca boję?”
M. Mortka, Morza Wszeteczne

Fantastyka – cytaty z moich książek

Na koniec podrzucam kilka cytatów z moich powieści fantasy. Być może zainteresują Cię na tyle, że sięgniesz po te tytuły? Książki można zamówić tutaj.

– To nic złego, ciekawość.
– Mówią, że to pierwszy stopień do piekła.
– Tak… dopiero pierwszy.
(Czarna, czarna toń)

Chyba daleko mu było do herosów z ludzkich bajań i legend. To nie był moment, z którego mógłby wyjść obronną ręką. Prawdę mówiąc, miałby spory problem, by wyjść z niego na własnych nogach.
(Czarna, czarna toń)

– Wiem, że wierzysz, że ta księga da ci odpowiedzi na wiele pytań, ale wcale nie musi tak być.
– Dlaczego?
Sztorm rozłożył ręce.
– Księgi piszą ludzie. Może trochę mądrzejsi od nas. Ale to wciąż tylko ludzie.
(Chmury sztormowe)

Słabość zawsze budziła wściekłość Mishy, zwłaszcza gdy była jej własną.
(Chmury sztormowe)

***

Jeśli podoba Ci się to, co czytasz, postaw mi wirtualną kawę. Dzięki takiemu wsparciu mogę więcej czasu poświęcać blogowi, pisaniu i moim pszczołom. ♥ Dziękuję!  Postaw mi kawę na buycoffee.to

czarna czarna ton baner

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Pola

  Każdy z nich wymaga przemyślenia i niesie z sobą głęboką treść…
  Piękna fota…

 2. Jael

  Sapkowski po trosze przoduje. ;)
  U mnie takie zestawienie wyglądałoby bardzo podobnie. Książki o wilkołakach, o wampirach, traktuję podobnie i bardzo lubię. Fantastyka to teraz dziedzina, w której ciężko się wyróżnić, sama ją piszę.
  Pozdrawiam.

 3. Magazyn energii

  Fantastyka jest jak magiczne drzwi prowadzące nas do nieznanych światów, a cytaty z tej dziedziny to klucze otwierające nam dostęp do mądrości, tajemnic i inspiracji. 🚀📚

Dodaj komentarz